Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po 40 roku życia? W tym wieku często możemy zauważyć pierwsze nieprzyjemne zmiany. Pojawiają się już wtedy zmiany hormonalne, zmniejsza się podskórna warstwa tłuszczu, skóra staje się cieńsza, miejscami sucha, a pod oczami pojawiają się opuchnięcia. Pory i naczynia włosowate rozszerzają się i mogą pojawić się pierwsze plamy barwnikowe. Pogłębiają się zmarszczki i drobne linie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nad tym wszystkim można skutecznie pracować.
Pielęgnacja w domu
O ile kiedyś dbanie o skóry twarzy nie było czymś powszechnym, o tyle obecnie codzienne pielęgnowanie skóry jest tak samo istotne, jak mycie zębów. Sekretem sukcesu jest regularność, co nie każda kobieta potrafi. Przecież Ty jesteś wyjątkowa.
Powinnaś oczyszczać swoją skórę twarzy rano i wieczorem. Jeśli jesteś wyczerpana przed pójściem spać, wczołgaj się do łazienki, usuń makijaż, oczyść pory z brudu, podkładu i sebum, a następnie udaj się do łóżka. Użyj pianki, wody micelarnej lub olejku hydrofilowego, aby uzyskać lepsze samopoczucie i przyjemne odczucie na skórze.
Upewnij się, że wybierasz dobry krem na dzień i na noc. Rano używaj lekkiego kremu nawilżającego, a na noc bogatego kremu o gęstszej konsystencji.
Staraj się unikać kremów o silnym działaniu liftingującym, jeśli twoja sytuacja nie jest krytyczna. Jest zbyt wcześnie, by przestawić się na ciężką artylerię. To jasne, że chcesz superszybkich rezultatów, ale jeśli rozpieścisz swoją skórę kremami, które zrobią wszystko za Ciebie, przestanie ona samodzielnie walczyć ze zmianami związanymi z wiekiem.
Jeśli to możliwe, wybieraj profesjonalne produkty: są drogie, ale ich składniki aktywne są znacznie bardziej skoncentrowane niż ich masowe odpowiedniki, a do tego są bardziej ekonomiczne w zużyciu.
Ochrona przeciwsłoneczna
Opalenizna może być kusząca, ale nie daj się jej zwieść – wystarczy spojrzeć na osoby, które spędzają dużo czasu na słońcu, np. ze względu na swoją pracę lub po prostu uwielbiają się opalać. Ich skóra starzeje się bardzo wcześnie, ponieważ promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe oraz powoduje powstawanie plam starczych. Produkt z filtrem SPF 50 to Twój niezbędnik! Wybierz też ładny kapelusz – sprawi, że będziesz wyglądała stylowo, a do tego uchroni Cię przed słońcem.
Nie zapominaj o szyi i dekolcie! Nie wystarczy zadbać tylko o twarz – pamiętaj, że szyja też może zdradzić wiek. Na rynku jest wiele specjalistycznych produktów do szyi i dekoltu, ale możesz też używać zwykłych kosmetyków do twarzy. Podobnie jest z filtrami przeciwsłonecznymi.
Serum
Jeśli jeszcze ich nie znasz, czas po nie sięgnąć. Mają większe stężenie składników aktywnych niż kremy i bardziej płynną konsystencję. Serum wnika głębiej w naskórek i daje wyraźny efekt, ale trzeba je „przykryć” zwykłym kremem. Nakładaj go zaraz po wchłonięciu serum.
Peelingi
Do pielęgnacji skóry w domu po czterdziestce można stosować peelingi migdałowe, owocowe, a przewyższające je w skuteczności peelingi chemiczne lepiej wykonać u kosmetyczki. Jesienią i zimą miejscowo stosuje się żółte peelingi na bazie retinolu.
W domu zawsze dokładnie przestrzegaj instrukcji i stosuj krem rewitalizujący lub inne produkty po peelingu.
Masaż
Mechaniczne działanie na skórę jest doskonałym uzupełnieniem wszystkich innych zabiegów, które wykonujesz, a nawet wzmacnia ich działanie. Masaż aktywizuje produkcję Twojego naturalnego kolagenu, poprawia napięcie i jędrność skóry oraz w zależności od rodzaju usuwa różne niedoskonałości.
Zarezerwuj wizytę na masaż u dobrej kosmetyczki lub wykonaj go samodzielnie w domu. Proste techniki masażu w domu można łatwo znaleźć w Internecie.
Styl życia
Pielęgnacja skóry twarzy może okazać się nieskuteczna bez najważniejszego: zdrowego organizmu, w którym wszystkie Twoje narządy i układy pracują prawidłowo. Już teraz wprowadź zmiany w stylu życia.
Sen
Co łączy wszystkie dojrzałe kobiety, które wyglądają świetnie bez pomocy chirurgii plastycznej? Kochają siebie i nie poświęcają godzin snu na szorowanie toalety po raz trzeci w tym tygodniu. Śpij wymagane 8 godzin na dobę, bo podczas snu zachodzą ważne procesy regeneracyjne w organizmie.
Nie ma zdrowia bez snu, nie ma piękna bez zdrowia. A w nocy produkowane są następujące hormony młodości: melatonina, somatotropina, estrogen i testosteron. Brak równowagi tych hormonów natychmiast odbija się na skórze: staje się ona bardziej sucha, traci gładkość i jędrność.
Dermatolodzy są zgodni: minimalna ilość snu, jakiej potrzebuje Twoja skóra to 7 godzin i najlepiej, jeśli zasypiasz nie później niż o 22:00. Śpij w ciemnym, chłodnym pokoju, a zimą włączaj nawilżacz powietrza, bo suche powietrze nie jest dobre dla Twojej skóry.
Sport
Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że z wiekiem Twój metabolizm zwalnia. Lekki trening pobudza metabolizm, co oznacza szybsze dotarcie większej ilości składników odżywczych do komórek, regenerację komórek oraz poprawę przepływu limfy i krwi. A to przyczynia się do rozjaśnienia cery i zwiększenia jej elastyczności. Nie zaniedbuj aktywności fizycznej: Twoja skóra i reszta ciała będą Ci za to wdzięczne.
Pielęgnacja skóry po 40 roku życia – podsumowanie
Teraz już wiesz, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry 40. roku życia. Oczywiście każda kobieta ma swoje sekrety i wszyscy jesteśmy inne, ale stosując się do tych prostych zasad, na pewno uzyskasz świeżą, promienną twarz, a ten wyjątkowy czas dojrzałości nie zostanie przyćmiony przez myśli o tym, że zaczynamy blednąć.