W ciągu ostatnich kilku lat popularna stała się dziedzina zoopsychologii. Ludzie zaczęli zwracać uwagę nie tylko na stan fizjologiczny zwierząt, na ich otoczenie, ale także na ich zachowanie oraz relacje z ludźmi i innymi zwierzętami.
Zoopsychologia bada zachowania zwierząt oraz czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które wpływają na kształtowanie się określonych nawyków. Zoopsycholog pomaga zidentyfikować problemy i rozpracować agresję u zwierzęcia, niektóre fobie, zachowania destrukcyjne, niefrasobliwość i lęki. Specjaliści stosują kompleksowe podejście do korygowania zachowań zwierząt.
Jak mówią sami zoopsycholodzy: „Pracujemy przede wszystkim z ludźmi, a dopiero potem ze zwierzętami”. Zoopsycholodzy mają ogromny arsenał wiedzy i umiejętności pracy ze zwierzętami. Co ciekawe, doświadczeni zoopsycholodzy pracują nie tylko z kotami i psami – mogą oni skorygować zachowanie każdego zwierzęcia, które ma kontakt z człowiekiem. W Polsce zoopsychologia nie jest jeszcze tak popularna, dlatego nie jest łatwo znaleźć dobrego specjalistę.
Jak działa psycholog dla zwierząt?
Jak wspomnieliśmy wyżej, psycholog zaczyna swoją pracę od poznania właściciela zwierzęcia. Na pierwszej wizycie klient wypełnia ankietę i rozmawia z psychologiem zoologicznym, opowiadając mu o problemie, który się pojawił, o codziennym trybie życia, żywieniu, śnie pupila.
Podczas pierwszej wizyty zoopsycholog często prosi o nagranie wideo zachowania pupila, które przeszkadza rodzinie. Również ważne jest wykluczenie ewentualnych chorób, które mogą wpływać na zachowanie – w tym celu należy wykonać badania i skonsultować się z weterynarzem. Po wstępnej wizycie właściciela u psychologa zwierząt specjalista może poznać zwierzę i przeprowadzić z nim pierwszą sesję. Dobrzy zoopsycholodzy potrafią zidentyfikować prawdziwą przyczynę danego problemu nawet na podstawie jednego ze spacerów z psem na dworze.
Zoopsycholog – kiedy należy się do niego zgłosić?
Istnieją pewne czynniki, które mogą wskazywać na to, że warto udać się do specjalisty:
- Zwierzę jest stale agresywne wobec innych zwierząt lub ludzi.
- Pupil odczuwa ciągły niepokój, lęk przed nagłymi dźwiękami i ruchami.
- Zwierzę przestało być posłuszne swojemu właścicielowi.
- U zwierzaka nagle pojawiła się apatia.
- W celu korygowania zachowania, kiedy u zwierzęcia pojawia się tak zwany instynkt ucieczki (gdy zwierzę jest w wieku ok. 4 miesięcy).
- Zwierzę zaczęło urządzać właścicielowi niemiłe niespodzianki.
- Aby pomóc w socjalizacji wcześniej bezdomnych zwierząt.
- Aby lepiej zrozumieć charakter swojego pupila i dostosować jego zachowanie.